تبلیغات
وبلاگ میرزا نعمت الله ریحان نژاد - بازیهای محلی استان کهگیلویه وبویراحمد
وبلاگ میرزا نعمت الله ریحان نژاد
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست
درباره وبلاگ


هرکسی ازظن خودشدیارمن
ازدرون من نجست اسرارمن
سرمن ازناله ی من دور نیست
لیک چشم وگوش راآن نور نیست
تن زجان وجان زتن مستور نیست
لیک کس رادیدجان دستور نیست
آتش است این بانگ نای و نیست باد
هرکه این آتش ندارد نیست باد

مدیر وبلاگ : میرزا نعمت الله ریحان نژاد
نظرسنجی
نظرتان راجع به مطالب این وبلاگ چیست؟موضوع :    بازی های محلی

بازی الختر

این بازی در فصل بهار بصورت گروهی است . دو گروه برابر از نظر تعداد با یك دست انگشت شصت پا را می گیرند و با دست دیگر در حالت ایستاده افراد تیم مقابل را هل می دهند . فردی كه دستش از پایش جدا شود و یا به زمین بیفتد بازنده است .

بازی خناثیك یا خنا ثین 

این بازی همان قایم موشك بازی است . بازی به صورت دو گروه مساوی انجام می شود . برنده بازی تیمی كه افراد تیم مقابل را كه مخفی شده اند در زمان كمتری پیدا كند .

بازی چوگو 

این بازی همان چوگان بازی قدیم است و ابزار آن چوب و گوی به معنی توپ است . بازی به صورت گروهی و در دو گروه مساوی انجام می شود .

بازی گرنا 

این بازی به نام شال كو یا گرنا دوال هم معروف است . بازی به صورت دو گروه از مردان تقریباً هم قد و قواره صورت می گیرد . وسیله طناب است و یك تیم در میدان از طنابهای خود محافظت می كنند. تیم مقابل سعی دارد طنابهای تیم داخل میدان را بازور ویا زیركی بر باید . افراد درون میدان با پای خود به پای افراد بیرون از دایره می زنند . برنده بازی تیمی است كه فرد بیرون از میدان یا دایره را بزند . در غیر این صورت تیم بیرون دایره با طنابهایی كه ربوده اند افراد درون دایره را تا ناحیه زیر زانو می زنند

بازی اسوم رأس

این بازی مانند قایم موشك است با این تفاوت كه افراد جوینده چنانچه فردی از تیم مخفی شونده را پیدا كنند ، یكی از آنان بر دوش شخصی مخفی شده تا محل جایگاه داوری سوار می شود . در غیر اینصور تیم مخفی شونده كه موفق شده خود را به جایگاه داوری برساند و از سوی تیم مخالف پیدا شده اند بر تیم جوینده سوارمی شوند و به سوی خانه ای راه می افتند . از صاحبخانه می پرسند كه سوار سواره ؟ یا پیاده سواره ؟ صاحبخانه احتمال دارد بگوید سوار سواره . در این صورت مجدداً تا محل داوری سوار بر تیم مخالف بر می گردند

بازی بند پا 

این بازی در بهار انجام می شود . ابتدا گودالی حفر می كنند یكنفر با طناب پای خود را می بندد و در گودال می نشیند . شخصی هم با طنابی كه در دست دارد از نزدیك شدن سایر افراد نجات دهنده فرد نشسته جلوگیری می كند . افراد برای نجات شخص درون گودال سعی می كنند بند پای وی را بر یابند . چنانچه طناب نگهبان به یكی از آنان برخورد كرد آن شخص به جای فردی كه در گودال مانده می نشیند .

چو بازی یا تركه بازی

این بازی نوعی رقص مردانه است و در مراسم عروسی و ختنه سورون و جشنها برگزار می شود . بازی كن همراه با آهنگ ساز و نقاره حركت پاهای خود را تنظیم می كند . شخصی كه تركه را در دست گرفته سعی می كند آن را به پای حریف خود بزند حریف نیز با چوب بلند و كلفتری كه دارد سعی می كند مانع برخورد تركه به پای خود شود . برنده كسی است كه چوب را به پای حریف بزند با آنكه مانع از كتك خوردن خود شود .

دستمال بازی 

این بازی ویژه زنان است . معمولاً در مراسم جشن و سرور برگزار می شود . در این بازی زنان با لباسهای رنگارنگ و دستمالهای رنگارنگ شركت می كنند . در این بازی همچون چوب بازی زنان می بایست باریتم و آهنگ ساز ونقاره دستمالهای خود را را حركت دهند . رقص كنان می بایست با ریتم های مختلف خود را همساز كنند . آنكه بتواند با رتیم و آهنگ دست و پای خود را هم ساز كند و بهتر برقصد ، برنده بازی است .

كل یا كل كل برد

ابزار این بازی سنگ است . معمولاً دو گروه رقیب هر كدام تعداد هفت تخته سنگ را انتخاب و شش تخته سنگ را در یك ردیف و یكی را در جلو آنها با فاصله 20 متر از مقابل حریف قرار می دهند . رقبا سعی می كنند كه سنگهای حریف را با سنگهای كوچك و سنگپرانی بزنند . برنده آن است كه تعداد بیشتری از سنگها را بزند .

گوشتیل یا كشتی 

در این مسابقه ورزشی مهم كه معمولاً در حضور جمع كثیری از افراد محل برگزار می شود دو نفر به شیوه سنتی كشتی می گیرند . هر كدام از آنان یكدست خود را زیر دستان دیگری عبور می دهند و دست دیگر خود را بر بالای دست دیگری قرار می دهند . آنگاه با فشار وزور بی امان سعی می كنند كه كمر همدیگر را به زمین آشنا كنند . اگر چنانچه یكی از كشتی گیران دستهایش باز شود و یا پای حریف را بگیرد بازی مجدداً شروع می شود . گرفتن لباس سر و صورت و پا ممنوع است .

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

سامانه پیام کوتاه ریحان

اسلایدر

تبلیغات 1

آهنگ

به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای وبلاگ میرزا نعمت الله ریحان نژاد محفوظ است